Prší, prší, len sa leje...

PRŠÍ, PRŠÍ, LEN SA LEJE...
Ako sa leto chýli ku koncu, premýšľala som nad tým, čo je najväčší nepriateľ lepidla pre mihalnicové stylistky, a ako si s ním poradiť. Asi ste podľa názvu už uhádli o čom hovorím... Áno, daždivé obdobie spojené s nadmernou vzdušnou vlhkosťou je pre mihalnicové stylistky najväčšia komplikácia a najväčší nepriateľ nášho lepidla, proti ktorému sa ťažko bojuje. Toto obdobie sa zároveň spája s ďalšou nepríjemnou komplikáciou, ktorá nám podráža v našej práci nohy. Viete o akú komplikáciu sa jedná? Čítajte ďalej, všetko vám vysvetlím.
VYSOKÁ VLHKOSŤ VZDUCHU
Vysokú vlhkosť vzduchu v miestnosti môžeme mať pokiaľ máme nevhodné priestory pre prácu. Pivničné priestory, alebo máme salón v starej budove, prípadne sme si zriadili salón v budove, ktorá je čerstvo po rekonštrukcii a vlhkosť múrov a celej stavby nám spôsobuje vysokú vlhkosť vzduchu.
KLOPE, KLOPE DÁŽDIK
No aj v prípade že máme priestory v poriadku, tak tento problém potrebujeme riešiť hlavne počas obdobia dažďov, ktoré trvajú viac ako iba jeden deň. Pokiaľ prší v kuse celé dni, dokonca týždne, vlhkosť vzduchu môže stúpnuť natoľko, že lepidlá prestávajú s nami spolupracovať. To čo je príjemné a prospešné pre astmatikov a alergikov na dýchanie, je pre nás ako stylistky zaťažujúce a nepríjemné. Lepidlo schne rýchlejšie, alebo sa dokonca začne ťahať. Kvapka lepidla sa chová neštandardne, riasy nedržia tak ako sme zvyknuté a dokonca aj fľaška lepidla je nejaká iná. Je to lepidlo vôbec v poriadku? Pýtate sa. Nedostala som nejakú vadnú šaržu? Nuž s najväčšou pravdepodobnosťou nedostala...
Oproti extrémne suchému a horúcemu letu, ktoré sme mali tento rok sme prežili skutočne extrémne daždivú jar a zdá sa, že tento trend pokračuje, zatiaľ čo ťukám do počítača článok pre vás, na okno mi klopkajú prvé jesenné kvapky. Dlhodobá predpoveď hlási, že až s výnimkou zopár dní, bude pršať celý september. Ak chcete vedieť, čo to znamená pre vás ako pre mihalnicovú stylistku a tiež čo môžete spraviť, aby ste si zoptimalizovala prácu a zmenšila dopad vysokej vlhkosti, čítajte ďalej.
PODMIENKY
Dnes je už na trhu veľa kvalitných lepidiel, pri ktorých nie je potrebné nejako extra sledovať podmienky v salóne, takýmito vlastnosťami sa pýši aj lepidlo REVOLUTION GLUE. Na eshope sa pri lepidle uvádzajú najoptimálnejšie podmienky, no samé viete, že toto lepidlo pracuje krásne aj ďaleko za týmito limitmi. No aj pri tom najkvalitnejšom lepidle pod slnkom existuje hranica. Pokiaľ máme v salóne taký extrém ako je 70% vlhkosti, to je skutočne rozhranie, kedy nám chýba už iba zopár percent k tomu, aby sme doslova pracovali ako v akváriu a boli zaplavené vodou. Ako som už zmieňovala, nič, absolútne nič neškodí lepidlu tak, ako vysoká vlhkosť. Škodí mu teplo, mráz, slnko, ale vzdušná vlhkosť je jeho nepriateľ číslo jedna.
AKO SI VIEME POMÔCŤ
Tie, ktoré u mňa nakupujete ste si určite všimli, že som vám s príchodom daždivých jesenných dní začala vkladať do obálky maličké silicátové sáčky, ktoré pohlcujú vlhkosť. Takto sa snažím aspoň trocha ochrániť vaše lepidlo zatiaľ čo cestuje odo mňa k vám. Keď dostanete balíček, tieto sáčky si odložte, nevyhoďte ich, dajte si ich do alumíniového ochranného vrecúška, alebo ešte lepšie do vákuového boxu, alebo do akejkoľvek inej nádobky, kde skladujete vaše drahocenné lepidlo. Kľudne ich tam môžete mať viac, nielen jeden. A tým sa dostávame k ďalšiemu bodu.
VÁKUOVÝ OCHRANNÝ BOX
Najideálnejším miestom pre skladovanie lepidla je práve spomínaný vákuový box, v ktorom máme silicátové sáčky. Tento box by mal byť umiestnený v skrinke, či v zásuvke mimo dosahu slnečného žiarenia a tepla z rádiátora.
Keď sme sa postarali o správne skladovanie, povieme si niečo o tom, aké zmeny je potrebné vykonať pri práci. Bez ohľadu na značku lepidla, dážď mení celú hru aj pri našej práci. Čo teda môžeme urobiť?
KVAPKA
Vždy vravím, že odolnosť a výdrž čerstvosti kvapky závisí od ročného obdobia a prostredia, aj najodolnejšie lepidlo sa správa trolilinku inak v lete a v zime, a úplne inak za daždivých dní. Určite ste si všimli, čo sa stane s kvapkou lepidla, keď na ňu kvapneme vodu - nastáva okamžitá šoková polymerizácia a stuhnutie lepidla. Podobný vplyv má ja nadmerná vlhkosť v miestnosti, takže pokiaľ chceme pracovať s lepidlom v špičkovej forme, je počas daždivých dní potrebné kvapkať a obmieňať kvapku častejšie ako bežne a snažiť sa pracovať s čo najčerstvejšou kvapkou. Platí základné prabidlo, že pokiaľ sa lepidlo začína ťahať, je čas si kvapnúť novú kvapku.
MIKROKVAPKA
Okrem kvapky, s ktorou pracujeme, je tu ešte jedna kvapka – a to mikrokvapka, ktorú naberáme na riasu alebo na vejárik, áno, aj jej veľkosť závisí od toho, aké máme ročné obdobie a aká je teplota a vlhkosť vzduchu. Za daždivého počasia a vysokej vzdušnej vlhkosti lepidlo schne rýchlejšie ako bežne. Zákazníčkam riasy, ktoré sme nalepili nedržia tak dobre ako sme zvyknuté, dá sa vo všeobecnosti povedať, že lepidlo stihlo obschnúť skôr, ako sme ho nalepili. Bolo síce zdanlivo lepkavé, a nám sa zdalo, že sa prilepilo, ale nevytvoril sa pevný, dlhotrvácny spoj a riasy do pár dní vypadli. Tomuto vieme pomôcť tým, že si na vejárik naberieme trošičku viac lepidla ako sme zvyknuté bežne a vejárik na riase pridržíme a uistíme sa, že sa prilepil. Tým, že máme lepidla viac ako inokedy, spomaľujeme tak jeho schnutie, ktoré je pri vysokej vlhkosti zrýchlené.
FĽAŠKA
Okrem častejšej obmeny kvapky za čerstvú, je potrebné uvedomiť si, že pri vysokej vzdušnej vlhkosti sa pri každom otvorení fľašky a kvapnutí kvapky dostáva do fľašky vzduch a v tomto prípade sa jedná o extrémne vlhký vzduch, to znamená, že v preklade, sa nám do fľašky dostáva aj voda. O tom čo robí voda s lepidlom sme už hovorili, takže to, čo spraví voda vo fľaške asi ani nie je potrebné veľmi popisovať. V skratke mení jeho konzistenciu z tekutého na ťahavé, vytvára hrudky, mení jeho vlastnosti a chovanie pri lepení a tiež výrazne negatívne ovplyvňuje retenciu čiže držanie rias. A hlavne skracuje celkovú živostnosť lepidla ako takého čiže životnosť fľašky lepidla. Z lepidla, ktoré je takýmto spôsobom poškodené plný výkon proste nedostaneme. Takže počas daždivých dní naozaj odporúčam obmieňať fľašku lepidla častejšie a to v závislosti na tom, koľko pracujeme, koľko zákazníčok máme každý deň a koľko krát otvárame fľašku. Ak pracujete veľa, pravdepodobne lepidlo do mesiaca aj spotrebujete, ale pokiaľ aj nie, odporúčam v tomto období radšej odhodiť fľašku, v ktorej zostáva lepidlo v hodnote 3€ do koša, ako si spôsobiť nepríjemnosti a reklamácie od zákazníčok, ktoré sú v konečnom dôsledku oveľa nákladnejšie.
JARNÁ A JESENNÁ OBMENA RIAS
Netreba zabúdať na ďalší nezanedbateľný faktor v období dažďov, ktoré sa vyskytujú na jar a na jeseň a ktorý hrá proti nám a to je jarná a jesenná obmena rias. Náš organizmus je oveľa múdrejší ako si myslíme a dokáže dokonca takú vec, ako rozlišovať ročné obdobia a to riasami. Áno, čítate dobre, naše telo nám pomáha chrániť oči pred slnečným žiarením v lete tým, že si vypestuje silnejšie a dlhšie riasy, ako prirodzený štít alebo aj šilt pre naše oko a toto robí každú jar, na jeseň zasa prestane svietiť slniečko a naše telo nechce zbytočne investovať energiu a živiny do niečoho, čo už nepotrebujeme a dlhé mesiace nebudeme potrebovať a teda sa začne letných rias zbavovať. Toto sa deje každú jar a jeseň. Každá zákazníčka je individuálna a u niekoho toto prebieha dramatickejšie, u niekoho nenápadnejšie. Rozhodne je to však faktor, ktorý je potrebné zobrať do úvahy. Táto obmena rias trvá približne 1 až 2 mihalnicové cykly, čiže zhruba 6 týždňov a nemusí prebiehať u všetkých zákazníčok naraz.
ODVLHČOVAČ VZDUCHU
Nie som zástancom regulácie a neustáleho sledovania podmienok v salóne, nikdy som to nerobila a keď som vytvárala moju značku a moje lepidlo Revolution, mojou podmienkou bolo, aby pri mojom lepidle nebolo potrebné sledovať vlhkosť a teplotu. Ako stylistky používate všetky možné lepidlá rôznych značiek a pri takto extrémnej vlhkosti, akú sme mali túto jar a aká sa na nás chystá túto jeseň, a treba povedať, že takéto daždivé počasie sme na Slovensku doteraz nikdy nemali, je na mieste pohovoriť si aj o vlhkosti. Pokiaľ budete mať v tomto období pri práci problémy a ste pokročilá stylistka, to znamená, že pracujete každý deň aspoň na troch zákazníčkach aspoň tri roky v kuse, a poznáte svoju prácu, svoje tempo, svoje zákazníčky, aj svoje lepidlo a odrazu sa vám úplne prapodivne začne spolu s nástupom daždivého počasia nedariť a zaznamenávate reklamácie na padanie rias, skontrolujte si akú máte vlhkosť a prípadne si zabezpečte do salónu jednoduchý, finančne nenáročný pohlcovač vlhkosti. Garantujem vám, že sa vám opäť začne dariť. Pretože ako som už spomínala, práve vlhkosť je najväčším nepriateľom lepidla pre mihalnicové stylistky a to bez ohľadu na značku lepidla. Takže, držte sa moje milé, jeseň a dážď prichádza.
Všetky články sú chránené zákonom na ochranu autorských práv a duševného vlastníctva. Kopírovanie obsahu článkov alebo ich častí je dovolené jedine s uvedením mena autorky a linku na túto webovú stránku a článok.